Haber Merkezi Çalışma Esas ve Usulleri

Amaç: Gaziantep Üniversitesi ile ilgili iç ve dış haberlerin akışının sağlanması.

Kapsam: Üniversiteye ilişkin bilgilerin haber haline getirilerek Haber Merkezi web sayfası üzerinden yayınlanması, yerel basına ve ajanslara haber olarak iletilmesi, yerel ve ulusal medyanın haber taleplerini yazılı ve (veya) görsel olarak yerine gerilmesi.

GAÜN Haber Merkezi’nin Çalışma İlkeleri: 

  1. Haber Merkezi, Üniversiteye ilişkin doğru ve eksiksiz haber verme amacı güder.
  2. Haber Merkezi, Üniversitenin medya alanında temsilcisi olarak ve ona hizmet etmek amacıyla Üniversite yararı için çalışır.
  3. Haber Merkezi, Gaziantep Üniversitesinin öncelikle yerel ve elbette ulusal bazda doğru ve etkili biçimde tanınmasına yardımcı olur.

Haber Merkezi Üniversite haber akışının sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversiteye ilişkin bilgilerin haber haline getirilerek www.gantep.edu.tr adresi üzerinden yayınlanması ve medyaya ulaştırılması amacını taşıyan Gaziantep Üniversitesi Haber Merkezi; haber değeri taşıyan bilgilerin yerel ve ulusal ajanslara iletilerek, yerel ve ulusal medyanın haber taleplerini yazılı olarak yerine getirip, haber akışını sağlamaktadır.

Üniversitenin Haber Merkezinde yerel ve ulusal gazeteler ile internet ajansları incelenerek, Üniversitemizle ilgili çıkan haberler ilgili birimlere verilmektedir.

01 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasında Üniversitemiz hakkında yazılı basında çıkan haberler yılsonunda basımı yapılarak "Basında Gaziantep Üniversitesi" adlı kitap hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu kitap her yıl Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’e, Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığına, İletişim Fakültesine gönderilmektedir.  

Üniversitede yapılan tüm panel, konferans, söyleşi v.s. etkinlikler haber haline getirilerek habermerkezi.gantep.edu.tr üzerinden kampus içerisinde akademik, idari ve öğrencilerin bilgilerine sunulmaktadır.

Üniversitemizde gerçekleştirilen etkinliklerin fotoğrafları süresiz, medya takibi için aboneliği gerçekleştirilen yerel gazeteler beş yıl süre ile arşivlenmektedir.

Üniversitemizin Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarına içerik üretimi ve paylaşımı yapılmakta olup, prodüksiyon ekibiyle birlikte çalışılmaktadır.

Üniversitenin haber akışı, akademik ve idari birimlerdeki yetkililer aracılığıyla; birimlerine ilişkin herhangi bir yenilik, gelişme ve değişimi Haber Merkezine iletilmekte olup, Haber Merkezi muhabirleri tarafından elde edilen bilgiler haberleştirilerek medya mensuplarıyla paylaşılmaktadır.